Lubla położona jest wśród malowniczych wzgórz w południowo-zachodniej części Pogórza Strzyżowskiego, przy trasie łączącej dolinę Wisłoka z doliną Wisłoki. Tereny te, mimo walorów krajobrazowych i przyrodniczych, czystej wody i nieskażonego powietrza, są turystycznie słabiej zagospodarowane niż położone bardziej na południe tereny górskie. Tylko ci turyści, którzy wędrowali Pasmem Jazowej, Chełma i Klonowej Góry, błądzili po pogórzańskich ?paryjach? poznali bogate dzieje tej krainy, w pełni potrafią docenić jej urok. Pogórze jest skarbnicą przyrody i historycznych pamiątek, oferuje turystom wiele niezapomnianych wrażeń. Można się o tym przekonać odwiedzając Lublę.

Wędrówki dalsze:

Pogórze Strzyżowskie to wymarzony teren dla pieszych turystów. Jeśli ktoś nie lęka się całodniowych wędrówek, polecamy wycieczki:

- z Wiśniowej lub Stępiny na Chełm (532 m npm) i Klonową Górę (525m npm) - szlak niebieski prowadzący do Dębicy,

- z Wiśniowej przez Jazową na Czarnówkę (491 m npm) - szlak niebieski prowadzący przez Rzepnik i Królewską Górę do Korczyny (po drodze możliwość zwiedzenia ruin zamku Kamieniec w Odrzykoniu i rezerwatu skalnego ?Prządki?),

- z Lubli przez Wzgórza nad Warzycami do ruin XIV-wiecznego zameczku Golesz koło Jasła - szlak oznaczony biało czerwonymi kwadratami.

Krótsze spacery:

- do cmentarza ofiar faszyzmu w Lesie Warzyckim i na Babią Górę (387 m npm),

- polnymi drogami Bukowego Lasu.

Okolice Lubli to wspaniały teren dla turystyki rowerowej. Unikając głównych szos można zwiedzić m.in. malowniczo położony Frysztak, Stępinę z bunkrem z okresu II wojny światowej, Bieździedzę z zabytkowym kościołem i dworem, Kołaczyce, a także licznie rozsiane w okolicy cmentarze żołnierskie z I wojny światowej.

Możliwości dojazdu:

- z Rzeszowa autobusem PKS bezpośrednio do Lubli,

- pociągiem do Frysztaka (linia Rzeszów - Jasło), z Frysztaka autobusem PKS,

- samochodem osobowym drogą krajową Rzeszów-Krosno, za miejscowością Twierdza drogą w kierunku Warzyc i Jasła.

WARTO ZOBACZYĆ

tur2    tur4    tur8